Micromatic

Azért vagyunk, hogy automatizáljuk termelését

Get Adobe Flash player

Keresés

Képek


Elérhetőség

Micromatic Kft.

2623 Kismaros,

Móricz Zsigmond u. 12

Mobil:    +36 30 922 29 39

Telefon: +36 27 583 036

Fax:      +36 27 583 036

email:    micromatic@invitel.hu



ködési elv

 

 

A mérendő folyadékba merített elektródák elektromos vezetőképességét méri a készülék. Az elektródák polariciójából eredő problémák elkerülésére a vezeképesség mérése kis feszült váltóárammal törnik. Mivel az elektródák felülete és távolsága állandó az így mért vezeképesség arányos a folyadék fajlagos vezeképességével. A méelektródák közti távolság és az elektródák felületének hányadosát cellaállandónak hívják. A cellaállandó (C) geometriai meghatározása csak közelítőleg lehetséges. A cellaállandót ismert fajlagos vezeképesséoldatok segítségével lehet pontosan bemérni. A gyakorlatban nem is fontos a cellaállandót ismerni: elegendő a szer-szonda rendszert, ismert fajlagos vezetőképesséfolyadékokkal (pufferekkel), hitelesíteni. A folyadékok vezeképessége a mérsékletl is függ. A készülék leheséget biztosít 25C fokra vonatkoztatott fajlagos vezeképesség mérésére is, a folyadék hőmérséklet mérő PT100 érzékelő alkalmasával. A különböfolyadékok vezeképességének hőmérséklet függése nem egyforma: a mérséklet kompenzáció 0..5% tartományban a készüléken bllítható.

A mért vezeképességet a készülék digitális jellé alakítja, majd nullpont és etés korrekciók (a szonda hitelesítése), és hőmérséklet kompenzáció (opcionális) után a kijelzőn megjeleníti.

A mért értéket a készülék összehasonlítja a beállított alsó és felső határokkal, és ha szükséges, vegyszer adagolással a mért érket a két határ közé szabályozza. A szabályozás módja szerint háromféle üzemmódba kapcsolható:

Az 1..4 üzemmódokban egyszerű határérték kapcsolóként ködik. A megfele relé kontaktust folyamatosan ködteti, ha a mért jel valamelyik határértéket meghaladja. Ez a készülék nagyobb szivattyúk ködtetésére, vagy pl. hibajelzésre alkalmazható.

Az 5. üzemmódban mágnes szelepek ködtetésére alkalmas. Relé kontaktusával folyamatosan dteti a megfele mágnes szelepet mindaddig, míg valamelyik határértéket a mért jel több mint az arányossági tartomány értékével túllépi. Ha a túllépés ennél kisebb, a mágnes szelepre a túllépéssel arányos slességű állandó perióduimpulzusok kerülnek, arányosan csökkentve a vegyszer adagolást.

A 6. üzemmód elektromágneses vegyszeradagoló szivattyúk ködtetésére alkalmas. Maximum 100 impulzus/perc frekvenciájú impulzus sorozattal dteti a megfele szivattyú elektromágnesét, mindaddig, míg valamelyik határértéket a mért jel több mint az arányossági tartomány értékével túllépi. Ha a túllépés ennél kisebb, az impulzus frekvencia a túllépéssel anyosan változik 0 és 100 imp./perc között. A 7. üzemmód max. 60 impulzus/perc frekvenciájú vegyszeradagoló szivattyúk alkalmazását teszi lehevé.

 

Az MC32-R műszerek RS485 adatvonallal rendelkeznek, így nagyobb rendszerekbe integrálhatók. Az RS485 soros adatvonalon a felügyeleti számítógép lekérdezheti a mért értéket, a beállított határértékeket, és a relé kimenetek állapotát. A határértékek a helyi kezelőszervekkel és a felügyeleti számítógépről is beállíthatók.

 

 

Kezelési útmutató

 

 

Bekapcsolás után néhány másodpercre megjelenik az induló képernyő. Kérjük, ezalatt az idő alatt, ne érintsék meg a képernyőt, különben elindul az érintőképernyő kalibrációs eljárása.

A képernyő érintőpanellel van szerelve. A felső két sarokban található két gomb zöld nyilakkal. Megnyomásukkal választhatunk másik képernyőt. Alternatívaként megnyomhatjuk a fejléc közepét és egy lenyíló menüből kiválaszthatjuk a megfelelő képernyőt.

 

 


 

 

 

Műszer képernyő

 

 

 

 

Az induló képernyő után megjelenik a fő képernyő. Itt olvashatjuk le az aktuális vezetőképesség és hőmérséklet értékét. (Ha a hőmérséklet mérés nem használt, a Pt100 szonda helyére 100 Ohm-os ellenállást kell kötni, így ilyenkor 0C fok látszik a kijelzőn.) A műszer skáláján piros színnel jelenik meg a beállított alsó, illetve felső határérték Ha a mért érték a felső, vagy alsó határt túllépi a kijeln lefelé, illetve felfelé mutató nyíl jelzi a szabályozási folyamat irányát.

A vegyszeradagolás, a műszer EN bemenetével engedélyezhető, illetve tiltható. Ha az EN bemenet +24V-ra van kötve, a vegyszeradagolás engedélyezett, és ezt a műszer skála melletti mezők (ahol az adagolást jelző nyilak megjelennek) zöld színe jelzi. Ha az EN bemenet nincs +24V-ra kötve, a műszer méri a vezetőképességet, de a relé kimenetek kikapcsolva maradnak.

 

 

Adatok beírása

 

 

 

 

Ez a képernyő jelenik meg adatbevitel esetén. A fejlécben olvashatjuk, hogy mihez kívánunk adatot bevinni. Az Adatbevitel (pipa) gomb megnyomására az adatbevitel megtörténik, és az ablak bezáródik. A Vissza (balra mutató nyíl) gombbal törölhetjük a helytelenül bevitt adatokat. A Mégse (X) gombbal megszakíthatjuk az adatbevitelt, ha esetleg véletlenül nyomtuk volna meg valamelyik adatbeviteli mezőt.

 

 

 

Harértékek beáltása

 

 

A jobb illetve bal nyílsegítségével keressük meg a Beállítás képernyőt. Itt tudjuk beállítani az Alsó, illetve Felső határértéket. Ha meg kívánjuk változtatni az alábbi értékeket, érintsük meg valamelyik mezőt, és ekkor megjelenik a fent említett adatbeviteli mező.

A készülék nem enged meg értelmetlen értékeket (pl. alsó határ magasabb, mint a felső határ) beállítani.

 

 

 

Olyan alkalmazásoknál, ahol a készülék alsó és felső határnál is adagol vegyszert, felesleges vegyszerfelhasználáshoz, esetleg a rendszer gerjedéséhez is vezethet, ha az alsó és felső határ közötti rés túl kicsi (különösen ha az adagoló szelepek átfolyása túlméretezett). Az optimális vegyszer-felhasználás érdekében lényeges, hogy az adagoló szelepek átfolyását a mágnes szelepek elé helyezett kézi szelepekkel, illetve az arányossági tartomány értékét, a folyamathoz hangolják.

 

A beállított értékek nem felejtő memóriába íródnak így a készülék kikapcsolásakor sem vesznek el.

 

A vezetőképesség mérő szonda kalibrációjához, illetve a szerviz üzemmódokhoz, csak egy jelszó, a szervizkód megadása után engedélyezett a hozzáférés. Az alapértelmezett jelszó 1234, de ez megváltoztatható a Paraméterek képernyőben. A megváltoztatott szervizkódot fel kell jegyezni, és nem szabad elfelejteni.

 

A szervizkód megadása a Szervizkód gomb megnyomásával kezdeményezhető. A beírt és elfogadott szervizkód érvényben marad a készülék kikapcsolásáig, vagy egy újabb, de érvénytelen szervizkód beírásáig.

 

 

 

A vezetőpesség mérő szonda hiteletése

 

 

Figyelem!  A kalibrálás üzemmódokat megfele szakértelemmel és ltekintéssel kell használni. Helytelen kalibrálási beállís a szer hibás ködését eredményezi!

 

 

A jobb illetve bal nyíl segítségével keressük meg a mS kalibráció képernyőt. A kalibrálás csak érvényes szervizkód beírása után érhető el.

 

A szondákat használatuk ett, és használatuk során periodikusan hiteleteni kell. A hiteletéshez ismert vezetőképességű puffer oldat szükséges. (A puffer oldatot célszerű a készülékkel mérni kínt értékhez hasonlóra választani.) Különösen nem kompenzált szondánál fontos, hogy a puffer a mért folyadékkal azonos hőmérséklelegyen. A már használt szondát hitelesítés ett meg kell tisztítani.

 

 

 

 

mérséklet kompenciót hasznáalkalmazásokban a szonda hitelesítése előtt be kell áltani az adott folyadékra jellemző kompenzáció értéket. Ha nem használják a hőmérséklet kompenzációt, értékét 0%-ra kell állítani.

 

Eször a szondát kiemelve a folyadékból, a levegőn mért értéket írjuk be a hozzá tartozó mezőbe. Ezután a szondát a puffer oldatba téve, a "Szonda az oldatban" mezőbe írjuk be az így mért értéket. Ezek után nyomjuk meg a Kalibráció gombot. A Kalibráció gomb csak az értékek megadása után lesz aktív.

 

A Kalibráció gomb megnyomásakor a műszer kiszámítja és eltárolja a szonda korrekciós értékeit. Ha a számítások során kapott korrekciós tényezők a normális határokon kívülre esnek, a kalibráció sikertelen, ezt az adatbeviteli mezők villogtatásával jelzi a műszer. Ez előfordulhat akkor is, ha véletlenül rossz adatokat írtunk be, de jelezheti a szonda hibáját is.

 

A kalibráció után célszerű ellenőrizni a műszer működését: a szondát kivéve a puffer oldatból, nulla vezetőképességet kell mutatnia, visszatéve a szondát a puffer oldatba, a puffer oldat vezetőképességének kell megjelennie a kijelzőn.

 

A szerviz üzemmódokban a vegyszeradagolás (értelemszeen) nem dik. A fegyeleti számítógép a RS485 vonalon értesülhet a hitelesítésről.

 

 

Szerviz üzemmódok

 

Szerviz üzemmódokra általában csak a készülék üzembe helyezésénél, illetve időszakos ellenőrzésénél van szükség. Használatához szerkarbantartói ismeretek és mérőszerek szükségesek.

 

Figyelem!  A szerviz üzemmódokat megfele szakértelemmel és ltekintéssel kell használni. Helytelen kalibrálási beállís a szer hibás ködését eredményezi!

 

 

 

mérséklet mérő áramkör hiteletése

 

Ez az üzemmód csak hőmérséklet kompenzációt használó alkalmasokban érdekes. Ha a hőmérséklet kompenzáció nem haszlt, a Pt100 érzéke helyére 100 Ohm-os fémréteg ellellást kell kötni.

 

A jobb illetve bal nyíl segítségével keressük meg a °C kalibráció képernyőt.

 

 

 

 

A hitelesítés két ponton történik. Mivel az alkalmazott Pt100 érkek karakterisztikája szabnyos, a hitelesítés egyszerűen ellenállások segítségével történhet. Eször 100 Ohm ±0.1% ellenállást kötve a Pt100 helre az Első hőmérséklethez írjunk be 0°C-ot, majd 120 Ohm ±0.1% ellellást használva a Második hőmérséklethez írjunk be 51°C-ot. Ezek után nyomjuk meg a Kalibráció gombot. A Kalibráció gomb csak az értékek megadása után lesz aktív.

 

A Kalibráció gomb megnyomásakor a műszer kiszámítja és eltárolja a korrekciós értékeket. Ha a számítások során kapott korrekciós tényezők a normális határokon kívülre esnek, a kalibráció sikertelen, ezt az adatbeviteli mezők villogtatásával jelzi a műszer. Ez általában akkor fordulhat elő, ha véletlenül rossz adatokat írtunk be. Ezután a Pt100-at visszakötve a készülék a mért mérsékletet mutatja.

 

Paraméterek

 

 

 

 

Nyelv:

 

Jelenleg Magyar és Angol nyelv választható.

 

 

Új jelszó:

 

Az alapértelmezett jelszó 1234, de ez megváltoztatható az Új jelszó mezőjében. A beírt jelszót fel kell jegyezni, és nem szabad elfelejteni!

 

 

Üzemmód:

 

Itt a szer szalyozó üzemmódjai álthatók be. Az 1..4 üzemmódokban a szer két határérték kapcsolására alkalmas. A határérték kapcsolók a megfelelő relé kimenetet bekapcsolják a határérték túllépésekor, és csak akkor kapcsolják vissza, ha a mért érték egy bllított értékkel, a hiszterézissel, a határértéken belül került. Ez a hisztezis állítható be a következő, Hiszterézis sorban. Az 1..4  módok  abban  különböznek,  hogy  a határértékeken kíl, a relé kimenetek zárnak vagy nyitnak.

 

 

Üzemmód

Felső

Alsó

1

zár

zár

2

zár

nyit

3

nyit

zár

4

nyit

nyit

 

 

A 5-os üzemmódban a szer mágnes szelepek, a 6-os és 7-es üzemmódban elektromágneses adagoló szivattyúk ködtetésére alkalmas. A beállított arányossági tartománynál kisebb határérték túllépésnél, a szer a túllépéssel arányos impulzus szélességgel vezérli a mágnes szelepet (illetve frekvenciával adagoló szivattyút). Ennél nagyobb túllépésnél a szelep folyamatosan nyitva van (illetve az adagolási frekvencia maximális). Nagyobb arányossági tartomány lassabb, de finomabb, kisebb gyorsabb, de túllövésre hajlamosabb szalyozást eredményez.

 

 

 

Hiszterézis:

 

Csak határérték kapcsoló üzemmód (1..4) kiválasztása esetén van jelentősége. A megfelelő relé kimenet bekapcsolódik a határérték túllépésekor, és csak akkor kapcsolódik vissza, ha a mért érték, a hiszterézis értékvel, a határértéken belül került. Túl alacsony hiszterézis beállítása esetén a relék gyakran kapcsolnak, ez csökkenti a relék élettaramát, és káros lehet a műszerrel vezérel készülékekre is.

 

 

Arányossági tartomány, Integrálási erősítés:

 

Szabályozó üzemmódokban (5..7) van jelentőségük. A szabályozást minden esetben a folyamathoz kell hangolni. Első lépésként a integrálási erősítést nullára kell állítani: így egyszerű arányos szabályozót kapunk. Az arányossági tartomány megválasztásával valamint a mágnes szelepek átfolyásának állításával (adagoló szivattyúknál a löket állításával) kell stabil, lengés mentes szabályozást beállítani. Folyamatos átfolyású rendszereknél, így elméletileg sohasem lehetne a beállított határértéket elérni: mert akkor a vegyszer adagolás is megszűnne. A folyamatos vegyszeradagolás az integrálási erősítés beállításával biztosítható. Lassabb reagálású (nagy térfogat) rendszerekhez kisebb, gyorsabbakhoz nagyobb integrálási erősítés szükséges.

 

 

 

Méréshatár:

 

 

A folyadékok vezeképessége széles határok közt változhat. A teljes tartomány átfogásához többféle méréshatárú műszer, és többféle cellaállandójú szonda szükséges. Az MC 32 sorozavezeképesség mérők kétféle méréstartományban rendelhek. Egy adott méréstartománszeren többféle méréshatár és cellaállandó kombináció állítható be az alábbi táblázat szerint:

 

 

MC32-R mS:

2000mS

C=10

 

200mS

200mS

20mS

C=10

C=1

C=1

 

 

MC32-R uS

2000uS

200uS

C=1

C=1

 

200uS

C=0,1

 

20uS

C=0,1

 

20uS

C=0,01

 

2uS

C=0,01

 

 

 

RS485

 

 

 

 

Csak akkor van jelent6sége, ha a készülék RS485 hálózatba van kötve. Itt állítható be a készülék azonosító, és az adatátviteli sebesség. A helyes működés feltétele, hogy minden kommunikációban résztvevő készülék egyedi azonosítóval rendelkezzen, és azonos adatátviteli sebességre legyen állítva.

 

 

Szerviz képernyő

 

Ezen a képernyőn néhány fontos paraméter olvasható le, ami a szervizes számára nyújt segítséget a hibakeresésben.

 

 

 

 

Érintőképernyő kalibráció

 

Az MC32 érintőképernyővel rendelkezik. Ha megérintik a képernyőt, mialatt a bemutatkozó kép látszik, akkor megjelenik az érintőképernyő kalibrálására szolgáló menü. Az érintőképernyő kalibrálásához követni kell a képernyőn megjelenő utasításokat. Nagyon fontos, hogy pontosan a megjelölt helyen legyen a képernyő megérintve, különben az érintőképernyő pontatlanul fog működni. A gyártás folyamán az érintőképernyő kalibrálása megtörténik, és általában nem szükséges újra kalibrálni.

 

 

Üzembe helyezés

 

A mellékelt bekötési rajz szerint, készülékre csatlakoztatni kell a vezeképesség mészondát, és a tápfeszültséget. Ha a hőmérséklet kompenzációt használják, akkor csatlakoztatni kell a Pt100 hőmérséklet érzékelőt is. Ha ez valami miatt nem lehetséges, vagy nincs kihasználva ez a leheg, a Pt100 helyére 100 Ohm ±1% fémteg ellenállást kell kötni.

 

A mágnes szelepek csatlakoztatásánál ügyelni kell a polaritásukra (ha van ilyen).

 

A tápfeszültség 24V DC. A tápfeszültség negatív pontját, zavarvédelmi okokból, egy pontban le kell földelni. Ha az RS485 kimenet használva van, akkor ennek A és B vezetékét is be kell kötni. Fontos, hogy a megfelelő Baud- rate, és a készülék címe be legyen állítva. Az RS485 a 24V DC tápfeszültséggel közös potenciálon van.

 

A mérő áramkörök (vezetőképesség, hőmérséklet) a tápfeszültségről galvanikusan le vannak választva.

Figyelem:

A szondakábel árnyékolását a műszer kijelölt pontjára kell kötni, de ezt a pontot nem szabad leföldelni! A műszer csak a vezetőképesség mérő szondán keresztül érintkezhet a mérendő folyadékkal!

 

A műszer bekötését a bekötési rajz szerint kell elvégezni. Helytelen bekötés a műszer károsodását okozhatja.

RS485  adatátvitel

 

 

Az adatátvitel a MCHEX protokoll szerint működik. Segítségével az MC32 sorozatú műszerek számítógépes vezérlőrendszerbe integrálhatók. A rendszert felügyelő számítógépről a MC32 működése ellenőrizhető, és a határértékek a számítógépről is beállíthatók. A MCHEX protokoll részletes leírása a mellékletben található. Az alábbiak az MC32 "szolgálatait" és a hozzájuk tartozó távirat formátumokat tartalmazzák. A táviratok ASCII karakterekből állnak, a numerikus értékek négy jegyű hexadecimális szám formájában kerülnek átküldésre!

 

 

 

 

Mérési eredmény lekérdezése

 

Parancs:

 

@             A távirat kezdetét jelző karakter

 

16            Kétjegyű hexadecimális szám: a kérdezett készülék azonosítója      

1              (Addr.)

 

R

A             Két betűből álló parancs azonosító: RA

 

16

1              Kétjegyű hexadecimális szám: ellenőrző összeg

 

*

return       A * és a kocsi vissza karakterek jelzik a távirat végét

 

 

Válasz

 

@             A távirat kezdetét jelző karakter

 

16            Kétjegyű hexadecimális szám: a kérdezett készülék azonosítója      

1              (Addr.)

 

A

A             Két betűből álló válasz azonosító: AA

 

16

1              Kétjegyű hexadecimális szám: a kérdezett készülék állapota            

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: a mért érték

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: a felső határérték

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: az alsó határérték

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: a mért hőmérséklet

 

16

1              Kétjegyű hexadecimális szám: ellenőrző összeg

 

*

cr  A * és a kocsi vissza karakterek jelzik a távirat végét

 

 

A mért érték 16bites kettes komplemens egész szám alakjában jelenik meg. Értelmezése az adott műszer típusától függ: pl. 200mS méréshatárnál 0 - 2000  0 – 200.0mS-nek megfelelően.

 

A határértékek formátuma megegyezik a mért értékével.

 

A hőmérséklet, a mért értékhez hasonlóan 16bites kettes komplemens egész szám alakjában jelenik meg. Egy tized fok felbontással mutatja a mért hőmérsékletet: pl. 235 megfelel 25.3C-nak 

 

Az állapot byte bitjei:

 

                bit0      "felfelé" relé (pl. pH-nál lúg)

                bit1      "lefelé" relé (pl. pH-nál sav)

                bit2      működőképesség jelzése

                bit3      Hitelesítés vagy szerviz  üzemmód jelzése

 


 

Adagolási határok leküldése

 

Parancs:

 

@             A távirat kezdetét jelző karakter

 

16            Kétjegyű hexadecimális szám: a kérdezett készülék azonosítója      

1              (Addr.)

 

W

L              Két betűből álló parancs azonosító: WL

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: a felső határérték

 

4096

256

16

1              Négyjegyű hexadecimális szám: az alsó határérték

 

16

1              Kétjegyű hexadecimális szám: ellenőrző összeg

 

*

cr  A * és a kocsi vissza karakterek jelzik a távirat végét

 

Az MC32 ugyanazt a válasz küldi vissza, mint a mérési eredmény lekérdezésére.

A leküldött határértékek az MC32 nem felejtő memóriájában eltárolódnak. A leküldött értékeket az MC32 nem ellenőrzi, bízik a felügyeleti program intelligenciájában.

 

 

MCHEX kommunikácelvi működése

 

 

Az MCHEX kommunikációt számítógépes elosztott intelligenciájú folyamatvezérlésekhez fejlesztettük ki. Az MCHEX protokoll táviratai 7bites ASCII karakterekből állnak, a bináris adatokat hexadecimális szám formájában tartalmazzák. A hibamentes adatátvitelt a karakterenkénti paritásbit, és a távirat végén elltt ellenőr összeg együttesen biztosítja. Ez a protokoll minden magas szintű számígép programnyelven egyszeen kezelhető.

 

Egy adatvonalon egy "mester" és maximum 254 "szolga" kommunikálhat. Kommunikációt csak a "mester" kezdeményezhet, ez általában a rendszert fegyelő számítóp. A "mester" kérdéseire a "szolgák" kötelesek egy adott időn belül válaszolni. A "szolgák" lehetnek önálló intelligenciával rendelkevezéregységek, vagy csak egyszerű illesztők a külvilág jelei és a felügyelő számígép között.

 

Az adatvonal fizikai kialasa az RS485 szabvány ajánlásainak felel meg. Egy adatvonal hossza  maximum  1200m  lehet,  és  egy  vonalra  maximum  32  résztvevő  csatlakozhat. Vonalismétk alkalmazával a résztvevők száma 254-ig, a vonal hossza 4800m-ig növelhető. Az adatátvitel két vagy három eres árnyékolt kábelen történik. Az árnyékolás az RS485 meghajtók referencia pontjait (0V), két ér pedig az RS485 jel A és B fázisát köti össze. A harmadik ér opcionális: a vonalismétlők tápfeszültségét továbbítja. Az A és B jel között a vonal mindkét végén 120 Ohmos lezáró ellenállást kell alkalmazni. A kábel árnyékolása csak egy ponton földelhe. Az adatátviteli vonal jeleit a rendszer egyéb elektromos jeleitől galvanikusan el kell választani.

 

Az adatok átvitele kött formátumú, maximum 137 byte-ból álló távirat formájában történik. Az egyes byte-ok átvitele az soros aszinkron protokoll szerint történik: startbit, hét adatbit, egy páros paritásbit, egy (vagy két) stop bit. Az adatátvitel sebessége alapesetben 9600Baud, opcionálisan 19200Baud vagy 38400Baud lehet. Az egyes táviratok karaktereinek folyamatosan kell követniük egymást, a távirat byte-jai között legfeljebb fél byte-nyi szünet megengedett. A "mester" táviratának vétele után, a "szolga" (a minimum 2 byte-nyi szünetet tartva) egy meghatározott in belül köteles a válaszának elküldését megkezdeni. A válaszokra várakozás maximális ideje a "mester" táviratának típusától függően, általában legfeljebb 10 byte-nyi, kivételes esetekben hosszabb. A "mester" számára elvileg nincs eírva hogy mekkora maximális szünetet tart táviratai között, de a rendszerben lehetnek olyan "szolk" amelyek a ködésükhöz szükséges adatok rendszeres megldését igénylik. Ha a"mester" nem küldi el időben a szükséges adatokat, a "szolk" saját intelligenciájuk szintjén tovább ködnek, de így általában csak korlátozott üzem lehetséges.

 


MCHEX kommunikáctáviratok formátuma

 

 

A hibátlan adatátvitel érdekében a táviratok formátuma kötött. Mind a "mester", mind a "szolgák" a táviratokat formailag ellenőrzik, és a hibás táviratokat figyelmen kívül hagyják. A táviratok ASCII karakterekl állnak, a numerikus értékek több jegyű hexadecimális szám formájában kerülnek átldésre, a magasabb helyi érték eször. A hexadecimális számokban az A,B,C,D,E,F karakterek nagybetűk. A táviratok kezdetét és végét speciális karakterek jelzik. Egy távirat maximum 137 karakterből állhat: így max. 128 karakternyi adat vihe át egyszerre.

 

 

 

@              A távirat kezdetét jelző karakter

 

16

1                Kétjeg hexadecimális sm: A megmzett készülék azonosíja

 

X

X               Két karakter: a távirat típusának azonosítója

 

4096          Távirat típusától függően:

256            Nulla, vagy maximum 128 karakternyi adat:

16              hexadecimális számok vagy más ASCII karakterek.

1               

 

16

1                Kétjeg hexadecimális sm: az ellenőrző összeg

 

*

cr             A * és a kocsi vissza karakterek jelzik a távirat végét

 

 

 

Az ellenőr összeg az @ karakterrel kezdve az ellenőrző összeg etti karakterig bezárólag, a hétbites karakterek XOR velettel képzett összege kétjeg hexadecimális szám formájában. (Hosszanti paritás)

 

A kommunikáció résztvei ellenőrzik a táviratok kezdetét és végét jel karaktereket, az egyes karakterek páros paritását, és az ellenőr összeget. Bármelyik hibája esetén figyelmen kívül hagyják a táviratot.


Műszaki adatok:

Tápfeszültség 24V DC, 100mA
Relékontaktusok terhelhetősége max. 2A, 220V AC
Hőfokkompenzálás (opció) Pt100-5...+100C
Szondakábel hossza max.10m
Mérési Pontosság ±0.5% plusz a szonda hibája
MC32-R mS 2000mS C=10
  200mS C=1
    20mS C=1
MC32-R uS 2000uS C=1
  200uS C=1
    20uS C=1
      2uS C=1
Határérték kapcsoló üzem Két határérték kapcsolása beállítható hisztézissel.
Mágnesszelep vezérlő üzem Arányos szabályozás két határértéken impulzus szélességgel.
Arányossági tartomány aállítható minimális impulzus szélesség 0.05sec.
Elektromágneses ad.sziv. vezérlő üzem Arányos szabályozás két határértéken impulzus frekvenciával. Arányossági tartomány állítható impulzus frekvencia 0..120imp/perc vagy 0..60imp/perc
Egy vonalra kapcsolható készülékek száma max. 30, vonalismétlőkkel max. 250
Maximális kábelhossz 1200m, vonalismétlőkkel 4800m

Az RS485 vonal galavanikusan leválasztott.

Mechanikai adatok, táblaműszerkivitel

Méret Fali műszerdoboz 130x190x95mm
Védettség IP65
Környezeti hőmérséklet -15 ... +55°C

 

 

 

 

 

 

 

Minőségi Bizonyítny

 

A ……gyártási smú szer a gépkönyvben feltüntetett adatoknak megfelelt.

 

 

Méréshatár:………                    Szondaállandó:……..

 

 

 

 

 

A vizslat tuma:                          A vizslatot gezte:

 



Copyright © 2013. All Rights Reserved.